הסרת כתמים מספות – המדריך שלנו
שתף
ניקוי ספות הבית

הסרת כתמים מספות – המדריך שלנו

ינון יזדי
ינון יזדי

ניקוי ספות הבית – המדריך המלא איך לנקות את כל סוגי הכתמים לבד!

הספות שלנו מתלכלכות. זו מציאות שאי אפשר להתחמק ממנה. בכל מקום בו חיים בני אדם יהיה גם לכלוך. והמטרה של הספות היא שישבו עליהן. הרבה פעמים לישיבה על הספה נלווה גם מזון ובהתאם לאופי האקלים והמיקום שלהן בבית יכול להצטבר על הספות גם אבק ולכלוך ויכולים להיווצר עליהן כתמים שונים.

לריפודים שונים יש נטייה ללכוד אבק ולכלוך בצורה שונה וכך יהיה שונה גם הטיפול בהם

בעוד שיש ריפודים מסוימים שניתן לכבס במכונת הכביסה יש לא מעט ריפודים שלא מאפשרים זאת ובכל זאת נצטרך לנקות אותם.

ישנם כתמים שייווצרו על הריפוד גם ללא עזרה מחומר נוסף כמו מזון או בוץ אלא כתוצאה מחשיפה לשמש או לאור מסוימים או דהייה של הריפוד עם הזמן.

חשוב לזכור שאת כל הכתמים ניתן לנקות או לטשטש באמצעות ניקוי ספות מקצועי בבית או במקום בו ממוקמת הספה והוא תמיד יהיה הטיפול היעיל ביותר הנקי ביותר והיסודי ביותר. אך אתם כנראה לא תבצעו אותו כל שבוע ולכן תידרש תחזוקה שוטפת נכונה מצדכם לשמירה על מראה הספה ועל הניקיון שלה.

כלל חשוב מאוד לכל ניקיון של כל כתם בריפוד ספה הוא להגיע לספוג את הכתם כמה שיותר קרוב לזמן היווצרותו האמיתי ולספוג אותו באמצעות ספוג או נייר סופג או מטלית סופגת. במקרים בהם הגעתם לכתם כשהוא כבר יבש נכון לשפוך עליו מעט ים קרים ואז לנסות לספוג אותו. ובכל מקרה בשום מצב לא לשפשף את הכתם! שפשוף הכתם למרבה הצער שלא כמו בבגדים יעמיק את הכתם וידחוף את הלכלוך פנימה לעומק הריפוד.

ניקוי כתמים שנגרמו מנוזלים:

כשמדובר בכתמים נוזליים (מיץ, קפה וכו') הפעולה הראשונה שיש לעשות היא ספיגה באמצעות סמרטוט או נייר סופג. לאחר מכן, יש לעבור על המקום המוכתם עם מטלית רטובה על מנת לדלל את הנוזל שנשפך ושוב לספוג עם נייר סופג.

ניקוי כתמים עם שומן:

המון פעמים נרצה לצפות בסרט על הספה ונשנש פופקורן או חטיפים שיש להם נטייה ליפול על הספה וגם להשאיר עליה סימנים. כמובן שהחטיפים יכולים להיות גם צ'יפס או שניצלים ושאר מזונות שומניים הפעולות לניקוי כתם שומן הם כמובן קודם כל ספיגת הכתם עם נייר סופג ואז מומלץ לפזר על הכתם טלק נטול צבע שיספוג את השומן.

ניקוי לכתמים המכילים חומר אלכוהולי:

לפעמים בא לכם טוב לסיים את הארוחה בסלון עם איזה כוס יין /בירה /משקה. ולפעמים החלטתם לפתוח מתנות והבושם החדש נשבר או נשפך או שמכל סיבה אחת נשפך על הספה שלכם חומר שמכיל אלכוהול? אל דאגה! במקרה הזה הדבר הכי חשוב הוא קודם כל להרטיב את המקום בעדינות עם מים חמים כי לאלכוהול יש נטייה להתאדות ואז אין אפשרות לספוג אותו אם תוכלו להוסיף למים גם אלכוהול מרוכז 90% אזי הפעולה תהיה אפילו יותר מוצלחת.  וטיפ נוסף לגבי כתמים שנוצרו מיין אדום – טבלו מטלית ביין לבן וספגו באמצעותה את הכתם.

ניקוי כתמים מסוכריות:

חגגתם יום הולדת? הילדים קיבלו ממתקים? תענוג אבל לפעמים יכולים להישאר מהם מזכרות על הספה. וגם אם נוכל להרים את הסוכרייה עצמה ולהשליכה לפח עדיין יוכל להיווצר כתם ולהישאר על הספה דבק. לכן נטבול מטלית במים חמים ונניח על הכתם בעדינות כדי להמיס את הדבק וננסה לספוג אותו כמה שיותר. מומלץ לחזור על הפעולה על להיעלמות של הדבק ואו הכתם.

ניקוי כתמים משוקולד:

עוגה נפלה על הספה? רציתם להוסיף לשוקו סירופ שוקולד והוא נשפך? לא נורא. השיגו מחנות לחומרי בניין או מרשת השיווק הקרובה מלח נתרני ושפכו בנדיבות על הכתם. המתינו כרבע שעה  ואז הסירו את המלח באמצעו במטלית ספוגה במים קרים. חכו לייבוש של המקום ואז הסירו את השוקולד היבש בעזרת מברשת בגדים. אם אין לכם כזו בנמצא אז היעזרו בספוג.

ניקוי כתמי בוץ:

לרוב לא תמצאו כתמי בוץ על הספה כמו שתמצאו אותם על הרצפה או השטיחים בבית אבל אם לא שמם לב ושמתם את הרגליים עם הבוץ והספה התלכלכה מה שתעשו במקרה הזה הוא קודם כל התרחקו מהכתם וחכו שיתייבש לחלוטין. ואז שאבו את הבוץ עם שואב אבק.  במידה והבוץ נמרח על הספה הרטיבו את המקום עם מים חמים וספגו עם נייר או מטלית עד להיעלמות של הכתם.

ניקוי כתמים מפרות:

מאוד כיף להינות מפירות העונה בסלון. בהרבה סלונים על השולחן מונחת קערת פירות שמעודדת את האכילה שלהם. אבל לפעמים הפרי יכול ליפול או להחליק לנו מהידיים לספה ולהשאיר סימן. לכתם כזה יש להתייחס בעדינות ולעשות שימוש בספוג לח שתספיגו קודם בתערובת של חומץ לבן או מיץ לימון בשילוב אמוניה ביחס של 1:3 מומלץ לנסות את התערובת קודם במקום נסתר על הספה ולוודא שאין לו ריאקציה עם הריפוד.

ניקוי כתמי שתן או צואה

תינוקות או בעלי חיים עשויים להותיר כתמים מהסוג הזה על הספה. אין טעם לכעוס ובטח לא לדאוג זה לא יועיל. את הכתמים ניתן לנקות באופן שטחי להוצאת הריח באמצעות ספיגת הנוזלים עם נייר סופג או מטלית הרטבה וחוזר חלילה על הפעולה ובמועד הקרוב ביותר שתוכלו היעזרו בניקוי מקצועי.

ניקוי כתמי דיו או טושים

החלטתם לסיים את העבודה בסלון או שהילדים רצו לצייר על השולחן והטוש לכלך את הספה? כמה שיותר קרוב למועד היווצרות הכתם נסו לספוג את הדיו באמצעות נייר סופג או מטלית לחה ספוגה בחלב את המטלית כדאי להשאיר על הכתם כמה דקות ולאחר מכן לשפוך על הכתם מים חמים ולפזר קמח תירס או שיבולת שועל על המקום כדי לספוח את הנוזלים עד לייבוש מלא.

אם מדובר בכתם ישן שקיבלתם בירושה כדאי להרטיב את המקום ולשפשף אותו מאוד בעדינות עם גביש של חומצת לימון. שתוכלו לרכוש בחנויות טבע.  יש לחזור על התהליך עד שהכתם ייעלם, ואז לשטוף במים נקיים.

ניקוי כתמי דם:

נחתכתם? הספה התלכלכה? קודם כל וודאו שאתם בסדר והרחיקו את הדם מהספה. לאחר מכן הרטיבו את המקום עם הכתם במים פושרים וספגו בעזרת ספוג או נייר סופג.

הסרה מכתמי צבע:

החלטתם לצבוע את הבית והספה התלכלכה? לא נורא! את הכתמים שנוצרו  ועדיין טריים תוכלו לשפשף במטלית טבולה בטרמפנטין מאוד בעדינות בתנועות של ספיגה עדיף, ולאחר מכן הרטיבו את המקום והמתינו לייבוש ולאידוי של הריח . אם  כתם הצבע כבר יבש, נסו לגרד את המקום בעדינות ואז הרטיבו את מה שנוצר בווזלין. מרחו מעט ווזלין על המקום והמשיכו לנקות את הכתם כמו שמוסבר על ניקוי צבע טרי.

אודות הכותב
ינון יזדי
ינון יזדי

ינון יזדי הוא מומחה לניקוי ספות עם ניסיון של למעלה מ-10 שנים בתחום. הוא ידוע בזכות עבודתו המקצועית והיסודית, תוך שימוש בחומרים איכותיים וידידותיים לסביבה. ינון שם דגש על שירות לקוחות אדיב ומקצועי, ומבטיח שכל לקוח יקבל את הטיפול הטוב ביותר עבור הספות שלו.

מעדיפים שנחזור אליכם?

השאירו פרטים:    Phone לייעוץ ראשוני
    תחזרו אליי
    וואטסאפ